Articles Comments

ИГЕО-ПОРТАЛ » По Светот

Загреб – град кој освојува многу срца

Загреб – град кој освојува многу срца

2.04.2017 Досега сите сме слушнале за градот Загреб, но малкумина од нас ги знаат убавинте кои ги крие. Загреб е модерен град со сите обележја што треба да ги има една метропола. Австро-унгарскиот стил во којшто е дизајниран градот, заедно со плоштадот којшто претставува вистински центар, го прават привлечен за најразлични видови забава за сечиј вкус, од кафе-ресторани до продавници со познати светски брендови. Бан Јелачиќ ги обединил Загреб и Градец, чие име денес го носи централниот … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Посета на Барселона – Кралицата на Каталонија

Посета на Барселона – Кралицата на Каталонија

30.03.2017 Во месец декември имав можност да го посетам еден од најубавите градови во Европа, магичната Барселона. Градот се наоѓа во северисточниот дел на Пиринејскиот Полуостров, широко отворен кон Средоземното Море. Според последните податоци, Барселона има 2 милиони жители, а заедно со пошироката урбана област, околу 4 милиони. На тоа треба да се додадат уште неколку стотици илјади туристи од разните страни на светот, кои секојдневно се присутни во градот и ќе добиете бројка од речиси 5 … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Ерта Але, еден од најфасцинантните и најактивни вулкани во Светот

Ерта Але, еден од најфасцинантните и најактивни вулкани во Светот

30.03.2017 Ерта Але (или Ertale или Irta’ale) е активен базалтен вулкан во регионот Афар во североисточна Етиопија, на границата со Еритреја. “Erta Ale” е најстариот активен вулкан во Етиопија и меѓу најстарите во Светот. Познат е и како “планината што чади” и “порта кон пеколот”. Самиот вулкан е висок 613 m, со едно или понекогаш две активни вулкански езера во кратерот на врвот, кои повремено се прелеваат преку јужната страна. Фасцинантно е што вулканското езеро, односно езеро … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Уникатните пештери Бату во Малезија – спој на религија и преубава природа!

Уникатните пештери Бату во Малезија – спој на религија и преубава природа!

23.03.2017 Пештерите Бату се една од најзначајните туристички атракции во Малезија, импресивно чудо на природата. И не само атракција, туку претставуваат најпознат Хинду храм надвор од Индија. Се наоѓаат на околу 13 km северно од главниот град на Малезија, Куала Лумпур, и цената на билетот со воз е околу 26 денари. Toa e место што мора да се види при посета на Малезија. Внатре во пештерата, како и наоколу се изградени храмови кои изобилуваат со статуи на … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Долина на смртта – пустина која нуди несекојдневни глетки

Долина на смртта – пустина која нуди несекојдневни глетки

19.03.2017 Долина на смртта е депресија која се наоѓа во САД, на подрачјето на државите Калифорнија и Невада. Таа е долга околу 225 km, широка помеѓу 8 и 24 km и е најсушното, најниското и најжешкото место во Северна Америка. “Мртовечкиот премин”, “Кањонот на сувите коски”, “Погребалните планини” – се имињата на некои од местата во Долината на смртта. Овде може да помине и цела година без да падне капка дожд, а температурата може да достигне и над … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Најсмртоносените и најсилните земјотреси во човековата историја

Најсмртоносените и најсилните земјотреси во човековата историја

6.03.2017 Земјината кора се состои од тектонски плочи со различни големини, кои се движат една према друга или се оддалечуваат една од друга. Приближувањето и судирањето условува појава на силни земјотреси, кои можат да бидат со катастрофален карактер и да предизвикаат големи човечки загуби. Се смета дека 90 проценти од земјотресите се случаваат покрај тектонските фрактури кои се наоѓаат во границите на самите тектонски плочи. Иако ретко, сепак постојат земјотреси кои се јавуваат во рамките на плочите, а понекогаш … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Најубавите гејзери во светот!

Најубавите гејзери во светот!

10.02.2017 Гејзерите се извори на жешка вода која повремено и во вид на водоскок се исфрла над земјината површина. Кај некои гејзери ова исфрлање на топлата вода се појавува ритмички, при што водениот столб може да достигне височина и до десетина метри. Гејзерите имаат кратер, канал во кој се собира водата (во горниот дел) и водената пареа (кон длабочината). Температурата на водата на површината на каналот изнесува околу 75-80°C, додека кон длабочината се зголемува до преку 100 степени … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Црногорскиот зимски убавец Дурмитор!

Црногорскиот зимски убавец Дурмитор!

29.01.2017 Црна Гора обично ни е позната по летниот капалишен туризам, сонцето, малите градчиња и извонредните плажи долж брегот на Јадранското Море. Многу помалку е познато дека има извонреден планински и зимско-спортски туристички центар. Така, во северозападните делови на Црна Гора е распространет планинскиот масив Дурмитор, вистински бисер на балканското поднебје. Дурмитор претставува венечна планина која се создала со тектонски поместувања, набирање и навлекување на релјефот. Со должина од околу 50 km и ширина од околу 20 km, … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Како се живее во најстуденото место на светот?

Како се живее во најстуденото место на светот?

26.01.2017 Мислите дека ние имаме екстремно студена зима? Што тогаш треба да кажат луѓето кои живеат во населеното место Ојмјакон во Русија, кои деновиве се смрзнуваат на речиси -50 степени? Ојмјакон е село со околу 500 – 800 жители во Јакутската област во Русија. Се наоѓа на левиот брег на реката Индигирка. Од Јакутск е оддалечен околу 1000 km, од Владивосток околу 4 000 km, а од Москва речиси 9 000 km. Бидејќи Ојмјакон се наоѓа во близина … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

По цели 25 години го пронашол својот дом користејќи Google Earth!

По цели 25 години го пронашол својот дом користејќи Google Earth!

16.01.2017 Сару Бриерлеј (Saroo Brierley) е роден во индискиот град Кандва. Во 1986 година, на само 5 годишна возраст, изгубил контакт со неговото семејство откако бил оставен на железничка станица, чекајќи го својот брат кој никогаш не се вратил. Околу 3 недели некако сам се грижел за себе, живеејќи на улиците на Калкута, а потоа бил сместен во локално сиропиталиште, до моментот кога бил посвоен од австралиско семејство. Следните 25 години ги поминал во градот Хобарт на Тасманија со … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Торе Давид – Венецуела, уникатен пример на вертикалена дива населба!

Торе Давид – Венецуела, уникатен пример на вертикалена дива населба!

9.01.2017 Неформалните населби или „сламовите“ се најчесто запуштени делови на градовите, вообичаено со голема густина, во кои условите за живеење и престој во нив се многу лоши. Торе Давид е суштински репрезент на неформална населба, но по својата форма се наметна како уникатен пример на вертикален „слам“ на глобално ниво. Самиот објект претставува недовршена 45-катница (трета по висoчина зграда во Венецуела), која требало да биде деловна зграда, во Каракас. Објектот се градел до 1994 година, кога поради … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Ушуаја – папокот на светот

Ушуаја – папокот на светот

16.11.2016 Ушуаја е главен град на областа наречена Огнена земја во Аргентина. Се наоѓа на широк залив на јужниот брег на Исла Гранде. На север граничи со планинскиот венец Мартиал, а на југ со каналот наречен Бигл. Се простира на површина од 23 km кв. Ушуаја често се опишува како најјужниот град во светот. Неговото одредување како најужниот град во светот е прифатен од заедничка комисија на Аргентина, Чиле и Секретаријатот за туризам на Аргентина. Иако … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Ел Хиеро – уникатна убавина од Канарските Острови

Ел Хиеро – уникатна убавина од Канарските Острови

14.11.2016 Островот Ел Хиеро или  познат уште како Исла дел Меридијано се наоѓа во Атланскиот Океан во близина на Африканскиот континент и претставува дел од архипелагот на Канарските Острови. Ел Хиеро е најзападниот, а воедно и најмалиот од големите Канарски Острови. Од островот Тенерифе е одалечен  110 km, а од главниот град на Канарските Острови, градот  Санта Крус де Тенерифе се наоѓа на  170 km.  Иако, Ел Хиеро е лоциран во непосредна близина на Мароко и Западна … Прочитај го целиот текст »

Filed under: На тема, По Светот

Копаоник – најубавата планина во Србија!

Копаоник – најубавата планина во Србија!

13.11.2016 Копаоник, познат како “покривот на Србија”, се наоѓа во централниот дел на земјата со мал дел во Северно Косово. На запад, Копаоник е ограничен со реката Ибар, на југоисток со реката Лаб, на север со Јошаничка река и на исток се долините на реките Јасинце и Топлице. Копаоник се протега од северозапад кон југоисток во должина од околу 75 km и широчина околу 40 km. Највисока точка на планината е Панчиќев Врх (2017 m). Денешните релјефни форми на … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Бахамите и нивната невообичаена атракција!

Бахамите и нивната невообичаена атракција!

10.11.2016 Бахами (Бахамски острови) се островска држава или архипелаг кој се наоѓа во Средна/Северна Америка во Атлантскиот Океан, северно од Куба и Хиспањола, северозападно од островите Туркс и Кајкос и југоисточно од САД. Нивната вкупна површина изнесува 13 939 km кв. (половина од површината на Македонија) и се составени од 29 острови, 661 песочни мали острови и 2 387 мали, воглавно карпести острови. Најголем остров на Бахамите е островот Андрос. Покрај Андрос, останати населени острови се Елеутера, … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Малта – медитеранскиот бисер и земјата на Попај морнарот!

Малта – медитеранскиот бисер и земјата на Попај морнарот!

11.09.2016 Сакате да патувате – а не знаете каде – одличен избор ќе направите ако ја изберете Малта. Оваа фасцинантна островска држава сместена во центарот на Медитеранот веднаш ќе ве плени со својата безвременска убавина. Уште повеќе што од пред некоја година на располагање ви стојат евтини авио-летови од Софија и Белград, а и самото сместување е со прифатливи цени за наши услови. Островската, густо населена Малта е навистина привлечна за туристите. Сместена во центарот на Медитеранот, … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Незаборавна прошетка по прекрасната Швајцарија

Незаборавна прошетка по прекрасната Швајцарија

21.08.2016 Кога ќе се спомене зима и снег, секогаш помислуваме на прекрасна снежна патека која мами да се застане на скии и да се почувствува возбудата на скијањето и на снежната забава. Во многу европски и балкански предели, зимскиот туризам е виско развиен. Но, Швајцарија нуди навистина неисцрпен број на преубави предели со вакви зимски содржини. Дел од нив, запознав при моето патување низ оваа планинска земја. Швајцарија се наоѓа во Централна Европа, на делот каде се протегаат … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот

Постојнска Јама – волшебната пештера

Постојнска Јама – волшебната пештера

5.08.2016. Постојнска Јама или пештерата Постојна се наоѓа во југозападниот дел на Република Словенија, во самата близина на градот Постојна. Пештерата има поволна географско – сообраќајна положба, бидејќи е лоцирана во непосредна близина на железничката пруга и автопатот E 61, кој води од Љубљана кон Копер. Пештерата Постојна претставува сложен пештерски систем формиран од четири пештери, Постојнска Јама, Пивка Јама, Црна Јама и Магдаленска Јама. Во геолошки поглед пештерата е формирана вдолж два раседа. Од една страна … Прочитај го целиот текст »

Filed under: Викенд предлог, По Светот

Охридското Езеро има свој неверојатен „двојник“ на другиот крај на Светот!

Охридското Езеро има свој неверојатен „двојник“ на другиот крај на Светот!

29.06.2016 Охридското Езеро е уникат во светот по многу нешта: едно од најстарите, тектонски формирано, со повеќе карстни извори и голема истека (Црн Дрим), бројни реликтни видови во него и др. Сепак, има едно езеро на „другиот крај“ на Земјата, во САД, помеѓу Калифорнија и Невада кое е неверојатно слично на Охридското Езеро. Тоа е езерото Тахо (Tahoe), кое се наоѓа околу 120 km североисточно од градот Сакраменто во Калифорнија. Сличноста помеѓу двете езера е во … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот, Чудесна Македонија

Рајскиот Бора Бора, еден од најубавите атоли во светот!

Рајскиот Бора Бора, еден од најубавите атоли во светот!

8.05.2016 Бора Бора е остров од групата заветрени острови на Тахити кои пак се дел од една поголема групација на острови во јужната половина на Тихиот Океан наречени Француска Полинезија. Островот се наоѓа на 260 km од главниот град Папетеа на островот Тахити. Зафаќа вкупна површина од 40,3 km² и вкупно население од 8.927 жители (Август 2007 год.). Во однос на постанокот, овој остров е доста специфичен затоа што моментално се наоѓа во средишната фаза на … Прочитај го целиот текст »

Filed under: По Светот