Tagged: астрономија

0

Започна со работа најголемиот и најскап телескоп на Земјата

14.03.2013 Најмоќниот телескоп на светот ALMA (Atacama Large Millimeter Array), денес (13 март) е ставен во функција. Покрај големата моќ, тој е највисок, а и најскап на планетава. Сместен длабоко во чилеанската пустина Атакама (која е...

0

Марс бил погоден за живот, но во далечното геолошко минато

14.03.2013 Научниците на НАСА дојдоа до револуционaрни откритија во областа кои тие ја нарекуваат „временска капсула на докази“. Според нив, Марс некогаш во минатото бил погоден за живот, што го потврдува откривањето на сулфур, азот,...

0

Кометата Панстарс кон крајот на неделата ќе стане видлива од Македонија!

5.03.2013 За десетина дена, над нашето небо ќе го може да ја видиме кометата C/2011 L4 (Panstarrs), на која и биле потребни повеќе од неколку милиони години за да дојде од Ортовиот облак, на...

0

НАСА ја забрзува изградбата на системот за рано предупредување од метеори

18.02.2013 Земјата постојано е мета на метеорите, но до сега нема систем кој би го покривал целото небо и би предупредил на вакви мали небесни тела. Најголем број метеори, поради малите димензии, согоруваат во...

0

За „метеорот“ над Челјабинск во Русија

16.02.2013 Во петокот (15.02.2013) наутро, поточно во 9 часот и 25 минути по локално време, во регионот Челјабинск во Русија (јужен дел на Урал), неочекувано се случи огромна експлозија на метеор. Дента кога вниманието...

0

Објавена досега најспектакуларната панорамска фотографија од површината на Марс

8.07.2012 Иако сеуште не сме во можност да бидеме таму, НАСА тврди дека ова е нешто најблиску до присуството на обичниот човек на Марс. НАСА објави досега најдетална панорамска (360-степенска) фотографија на Марс, која...

0

Утре (5 јули) Земјата ќе биде најдалеку од Сонцето за 2012 година

4.07.2012 Утре, на 5 јули во 05 часот, Земјата ќе се најде најдалеку од Сонцето на својата орбита, поточно на 152 милиони км или околу 2,5 милиони км подалеку од просечното растојание. Во оваа...

0

Под површината на Титан лежи голем воден океан?

1.07.2012 Вселенската сонда на НАСА, „Касини“ открила цврсти докази за постоење на подземен океан под ледената површина на Титан, најголемата месечина на Сатурн. Ова откритие го вбројува Титан меѓу неколкуте познати месечини во вселената...

0

Во четвртокот во 01 часот и 09 минути официјално почнува летото!

19.06.2012 Во четвртокот, на 21 јуни, во 01 часот и 9 минути, на северната полутопка и во Република Македонија почнува летото. Поради поставеноста на Земјата кон Сонцето, на северната полутопка во четвртокот ќе биде најдолгиот ден...

0

Ќе се гради најголемиот радио телескоп во светот што ќе може да детектира далечни вонземски светови!

25.05.2012 Наскоро ќе започне изградбата на најголемиот и најсовремениот радио-телескоп во светот, способен да детектира дури и многу слаби сигнали на екстратерестричен живот во далечните предели на вселената. Изградбата на овој телескоп наречен „Square...

0

Првото приватно вселенско летало „SpaceX“ на пат до Меѓународната вселенска станица!

23.05.2012 Првиот приватен произведувач на ракети „SpaceX“ го лансираше вселенско летало Драгон со залихи за Меѓународната вселенска станица, оддалечена 390 км од Земјата. Ова е прв пат приватна компанија да пружа ваков вид на...

0

Колкав е ризикот од удар на опасен астероид на Земјата?

17.05.2012 Во последно време, во медиумите се почесто се изнесуваат информации за можна опасност по Земјата од удар на астероид со помали или поголеми димензии. Исто така, често се појавуваат „загрижувачки вести“ дека на...

0

Колку планети всушност има Сончевиот систем?

14.05.2012 До пред неколку години бевме убедени дека нашиот Сончев систем има 9 планети и тоа: Меркур, Венера, Земја, Марс, Јупитер, Сатурн, Уран, Нептун и Плутон. При тоа, Меркур е најблиската планета до Сонцето...

0

Овој викенд набљудувајте го прекрасниот метеорски рој Лириди

20.04.2012 Од 16-ти до 26-ти април на небото ќе може да се видат Лиридите. Лириди претставуваат покарактеристичен метеорски рој, а името го добиле според делот на небото каде се појавуваат – соѕвездието Лира во...

0

Од недела во 02 часот почнува летното сметање на времето

22.03.2012 Овој месец, на 25-ти Март, во 2 часот наутро Република Македонија ќе премине на летно сметање на времето. Истото ќе заврши на 28-ти Октомври во 3 часот, кога повторно ќе се премине на...

0

Утре доаѓа пролетта

19.03.2012 По доста студената зима, утре (вторник, 20.03.2012) во 6 часот и 14 минути стигнува пролетта. Утрешниот ден на северната хемисфера е пролетна рамноденица, односно денот и ноќта траат подеднакво по речиси 12 часа. Всушност поради...

0

Најдалечното нешто што може да се види во Македонија?

11.03.2012 Веројатно понекогаш ќе се запрашате што е она најдалечно што може да го видиме со голо око од некој дел на Македонија. Колку далеку може да видиме нешто, многу зависи од конфигурацијата на...

0

Нова, уште посилна геомагнетна бура од онаа во јануари!

8.03.2012 Денес Земјата ќе биде зафатена од силна геомагнетна бура која настанува како последица на завчерашните ерупции на површината на Сонцето. Можни се проблеми со електричните мрежи, сателитски базираните навигациски уреди, авионска опрема и...

0

Најдени повеќе од 1000 нови потенцијални планети

3.03.2012 Според последните истражувања на НАСА, надвор од нашиот Сончев систем се најдени барем 1000 нови потенцијални планети, речиси двојно повеќе од претходно евидентираните екстрасоларни планети откриени со Кеплеровиот вселенски телескоп. Ова произлезе од...

0

Компанијата Вирџин Галактик се подготвува за првите вселенски туристички летови

29.02.2012 Компанијата Вирџин Галактик, дел од групацијата Вирџин Груп на Ричард Бренсон, очекува до крајот на оваа година да ги направи првите тест-летови до земјината орбита. Првите пак комерцијални летови се најавени за 2013...