Едно од „најстрашните“ места на светот – замокот Чилингем

29.04.2018

Чилингем (Chillingham) е туристичка атракција за оние кои сакаат повеќе возбуда, авантура и незаборавни мигови поминати со пријателите. За најопседнатото место во Англија, често велат дека е и најстрашното место во Европа, па дури и во целиот свет – и тоа, не само поради духовите кои наводно го посетуваат, туку и поради морничавата историја чиј потсетник и денес го чува. За оние похрабрите, кои ги интересира нешто повеќе за минатото и случувањата во Чилингем можат да прочитат на следниот линк. Станува збор за средновековен замок кој се наоѓа во северниот дел од англиската грофовија Нортамберленд и првобитно бил манастир. Поради неговата стратешка положба на самата граница со Шкотска, манастирот често служел како воена тврдина за време на Англо – Шкотските војни. Првиот замок во Чилингем бил изграден во дванаесеттиот век на местото на поранешниот манастир. Составен од кула  и високи ѕидови, оваа градба крие долга историја. Во 1297 година, по почетокот на првата војна против шкотската независност, Чилингем бил нападнат од страна на Вилијам Валас, при што бил многу оштетен. Веќе следната 1298 година, кралот Едвард останал во замокот на пат кон Шкотска, за да се бори против шкотската војска предводена токму од Вилијам Валас. Во таа битка, Едвард I победил. Замокот Чилингем повторно бил оштетен во 1513 година кога бил нападнат од шкотската армија под водство на Џејмс IV. Со армија од околу 60.000 мажи поддржани со голема артилерија, Чилингем не можел да издржи напад од таква сила, па по кратка борба, војската во замокот се предала. Шкотската контрола не траела долго, па Англичаните наскоро повторно ја имаале власта над Чилингем. По смртта на Елизабета I во 1603 година, Џејмс VI од Шкотска седнал на англискиот престол како Џејмс I. Ова довело до прекин на пограничната војна помеѓу двата народи, така што во текот на следните 250 години, замокот полека се претворил во удобна резиденција со намалени одбранбени карактеристики. За време на средновековните војни, оние победените биле навистина страшно измачувани во подрумите и затворот. Користените методи на мачење биле до таа мера ужасни што денес и самиот поглед на тие справи предизвикува чувство на болка. Еден од доказите е бурето за мачење – големо дрвено буре полно со долги клинци. Жртвата се ставала во ова буре, кое потоа се затворало и се пуштало да се тркала низ ридот. На сличен принцип функционирало и столчето за мачење. Се проценува дека околу 7500 Шкоти, вклучувајќи жени и деца, во оваа соба биле мачени до смрт. Нивните духови наводно денес го посетуваат замокот, а најпозната е легендата за Синото момче, кое било живо заѕидано во Виолетовата соба (која е затворена за посетителите), бидејќи случајно пронашло документ кој не смеело да го види. Неговите коски се пронајдени во 1920 година заедно со парче сина ткаенина, поради кое го добило ова име. За време на Втората светска војна, замокот бил користен како касарна, а набрзо по војната, бил запуштен. Сепак, 30-тина години подоцна бил купен од Хамфри Вејкфилд, кој со макотрпна реставрација го вратил неговиот уникатен изглед. Просториите на замокот се отворени за јавноста, а блиските апартмани за одмор се достапни за изнајмување.

Замокот е отворен за јавноста од Велигден до крајот на октомври. Градините, езерата, но и занданите и комората за тортура исто така се отворени за посета. Тоа е поинаква, интригантно убава и совршено пријатна палата, особено привлечна за Божиќ, Ноќ на вештерките или други настани. Замокот им нуди на туристите ретко искуство да останат во вистинска средновековна тврдина. Собите за чај се прекрасно искуство. Рачно изработениот леб и колачи, како и најдобрите чаеви и кафиња, се служат во старинска околина, често пред отворен камин со оган и во атмосфера во која владее насмевка. Тоа е безвременско лекување – привлечно уникатно, сигурно традиционално и неодоливо вкусно.

Инаку, замокот е опкружен со тревници и градини, а посебно интересна е градината со уметнички скроена жива ограда. Шумата може да се поплочи со цвеќе на пролет и рано лето, со што пешачењето до езерото е извонредно искуство. Областа Нортамберленд пак е место со голема природна убавина, особено спектакуларните плажи на блиското крајбрежје.

Дивите говеда се посебна туристичка атракција на замокот. Тие се единствениот див добиток во светот, единствени преживеани стада кои некогаш ги исполнувале шумите во Британија. Овие животни се уште се потенцијално опасни и можат да бидат посетени само со стражарот, кој ќе ве однесе колку што е можно поблиску и ќе ја објасни нивната понова историја и начин на живот. Запомнете, тие се поретки од било која загрозена панда или горила, и едноставно се единствениот див добиток во светот.

И покрај мрачното минато, тој секојдневно е посетен од туристи кои сакаат лично да го видат замокот кој е прогласен за најстрашното место во Европа, да доживеат интересни и возбудливи моменти и да создадат спомени вредни за паметење.

Извори:

www.atlasobscura.com/places/chillingham-castle
www.ghost-story.co.uk/index.php/haunted-castles/200-chillingham-castle-northumberland-england

Подготвиле:

Мартина Коколанска, ученичка во ООУ “ Страшо Пинџур “ с. Јосифово, Валандово
Славица Тенекиџиева, дипломиран географ

Оваа статија е прочитана 5620 пати!

Leave a Reply

Your email address will not be published.