Articles Comments

ИГЕО-ПОРТАЛ » Entries tagged with "астрономија"

Утре не очекува вистински астрономски феномен кој не смеете да го пропуштите!

Утре не очекува вистински астрономски феномен кој не смеете да го пропуштите!

20.12.2020 На 21 декември (утре) 2020 година, после точно 794 години, Јупитер и Сатурн погледнати од Земјата, ќе се приближат толку блиску што ќе изгледаат како „двојна планета“, или како една ѕвезда на небото. Овој феномен, астрономите тврдат дека ќе изгледа спектакуларно. Двете најголеми планети во нашиот Сончев Систем ќе бидат поблиску од било кога, за создавање на т.н. „Божиќната Ѕвезда“. Имено, последниот ваков феномен е забележан на 4 март, 1226 година. Според тоа, вакво приближување … Read entire article »

Filed under: Вселена, На тема

Разлики помеѓу астрономот и астронаутот!

Разлики помеѓу астрономот и астронаутот!

17.11.2020 Во оваа статија ќе дадеме објаснување што е тоа астроном, а што астронаут (космонаут). Иако многумина мислат дека се работи за иста личност или иста работна позиција и професија, сепак не е така. Имено, астрономите и астронаутите имаат работни позиции поврзани со истражување на Вселената, вселенскиот простор и вселенските тела, но и покрај одредената поврзаност, имаат различни погледи и пристапи. Така, во оваа статија можете да научите кој каква улога има во проучувањето на вселената. Астрономијата е … Read entire article »

Filed under: Вселена, На тема

Во што се разликуваат астрономијата и астрологијата?

Во што се разликуваат астрономијата и астрологијата?

10.02.2020 Разликата помеѓу астрономијата и астрологијата на наједноставен начин е следната: Астрономијата е наука, додека астрологијата, од модерните научници се смета за псевдо-наука. Сепак, станува збор за слични термини, што ги збунува луѓето, а има и многумина што мислат дека станува збор за иста наука. Иако слични како термини, астрологијата многу се разликува од астрономијата, без оглед што двете вклучуваат проучување на движењето на небесните тела. Астрологијата е збир на верувања дека движењето на Сонцето, Месечината, планетите,  … Read entire article »

Filed under: Вселена, На тема

Откриена нова планета за која се верува дека има вонземски живот!

Откриена нова планета за која се верува дека има вонземски живот!

13.06.2019 Истражувачите го потврдија постоењето на егзопланетата Проксима Б, т.н. „Втората Земја“ за која веруваат дека има вода заради идеалната температура на површината која ја поседува. Истражувачите веруваат дека температурата на површината на планетата би можела да биде помеѓу -90 и +30 степени Целзиусови. Оваа планета се наоѓа во системот Проксима Кентаури, кој пак е најблискиот ѕвезден систем до Сончевиот. Се верува дека планетата има океани, исто како и Земјата и може да го одржи вонземскиот … Read entire article »

Filed under: Вселена, Географски вести

Десетте најчудни планети во Вселената

Десетте најчудни планети во Вселената

15.2.2018 Во 1994 година е откриена првата планета надвор од нашиот сончев систем. Александар Волцџан забележал невообичаени варијации во сигналот на пулсарот познат како Бета Пикторис, докажувајќи постоење на три планети во орбитата. Од ова откритие, откриени се најмалку 1.888 екстрасоларни планети, што доведе до револуција во начинот на кој научниците ја разбираат планетарната формација – па дури и еволуцијата на универзумот уште пред 13 милијарди години. Истражувањата за ѕвезди, планети и вонземски живот доведе до … Read entire article »

Filed under: Вселена

Дали Кинескиот Ѕид е видлив од Вселената?

Дали Кинескиот Ѕид е видлив од Вселената?

23.10.2016 Уште во средината на минатиот век, се појавило тврдење дека Кинескиот ѕид, поради огромните димензии (должина од речиси 7000 km), едноставно мора да е видлив со голо око од Вселената, па и од Месечината. Сепак, по неколкуте мисии до Месечината, астронаутите потврдиле дека ниту една човечка градба не се гледа од толкава оддалеченост (околу 400 000 km). Останало неодговорено прашањето дали оваа мега-градба може да се види од Вселената? За такво нешто, до денес е тешко да се … Read entire article »

Filed under: Вселена, На тема

Започна со работа најголемиот и најскап телескоп на Земјата

14.03.2013 Најмоќниот телескоп на светот ALMA (Atacama Large Millimeter Array), денес (13 март) е ставен во функција. Покрај големата моќ, тој е највисок, а и најскап на планетава. Сместен длабоко во чилеанската пустина Атакама (која е многу сува и без облаци), ALMA се состои од 66 џиновски антени. Гигантското око ќе погледне длабоко во вселената за прв пат веќе оваа седмица. Средината на пустината, најсувото подрачје на планетата Земја се претвори во научно-истражувачки центар. Голем предизвик за научниците … Read entire article »

Filed under: Вселена, Географски вести

Марс бил погоден за живот, но во далечното геолошко минато

14.03.2013 Научниците на НАСА дојдоа до револуционaрни откритија во областа кои тие ја нарекуваат „временска капсула на докази“. Според нив, Марс некогаш во минатото бил погоден за живот, што го потврдува откривањето на сулфур, азот, водород, кислород, фосфор и јаглерод (клучни хемиски елементи кои го сочинуваат живиот свет) во правот кој Кјуриосити го издупчил минатиот месец од карпата во близина на кратерот Гејл. „Основното прашање на оваа мисија беше дали Марс некогаш бил погоден за живот“, изјавил Мајкл … Read entire article »

Filed under: Географски вести

Кометата Панстарс кон крајот на неделата ќе стане видлива од Македонија!

5.03.2013 За десетина дена, над нашето небо ќе го може да ја видиме кометата C/2011 L4 (Panstarrs), на која и биле потребни повеќе од неколку милиони години за да дојде од Ортовиот облак, на границата на Сончевиот систем, каде што се наоѓаат огромен број на ледени објекти. Името на кометата е според кодниот број (C/2011 L4) и називот на телескопот со кој е откриена (Pan-STARRS), кој се наоѓа на Хаваи. Моментално, кометата може да се види на небото на јужната … Read entire article »

Filed under: Географски вести

НАСА ја забрзува изградбата на системот за рано предупредување од метеори

18.02.2013 Земјата постојано е мета на метеорите, но до сега нема систем кој би го покривал целото небо и би предупредил на вакви мали небесни тела. Најголем број метеори, поради малите димензии, согоруваат во атмосферата оставајќи само слаба трага на небото или пак паѓаат на Земјата како ситни зрнца песок. Сепак, метеорот кој во петокот експлодира на небото над Челјабинск во Русија беше преголем и навлезе прениско, што предизвика вистинска загриженост низ светот. Неодамна, НАСА започна … Read entire article »

Filed under: Географски вести

За „метеорот“ над Челјабинск во Русија

16.02.2013 Во петокот (15.02.2013) наутро, поточно во 9 часот и 25 минути по локално време, во регионот Челјабинск во Русија (јужен дел на Урал), неочекувано се случи огромна експлозија на метеор. Дента кога вниманието на светот беше свртено кон астероидот кој помина на само 27.000 км оддалеченост од Земјата, од вселената во атмосферата над Русија влета голем метеор и за среќа експлодира во повисоките слоеви на атмосферата. Сепак, не само што направи огромна штета, туку беа … Read entire article »

Filed under: Вселена, На тема

Објавена досега најспектакуларната панорамска фотографија од површината на Марс

8.07.2012 Иако сеуште не сме во можност да бидеме таму, НАСА тврди дека ова е нешто најблиску до присуството на обичниот човек на Марс. НАСА објави досега најдетална панорамска (360-степенска) фотографија на Марс, која ја сними роверот Опортјунити. На фотографијата може да се види нерамен терен каде роверот ја поминал зимата во исчекување на сончевата светлина која повторно ќе ги полни неговите батерии. Комплетната сцена е комбинација од 817 снимки направени од роверот со панорамската камера и … Read entire article »

Filed under: Географски вести

Утре (5 јули) Земјата ќе биде најдалеку од Сонцето за 2012 година

Утре (5 јули) Земјата ќе биде најдалеку од Сонцето за 2012 година

4.07.2012 Утре, на 5 јули во 05 часот, Земјата ќе се најде најдалеку од Сонцето на својата орбита, поточно на 152 милиони км или околу 2,5 милиони км подалеку од просечното растојание. Во оваа положба позната како афел, орбиталната брзина на движење на Земјата е најмала и изнесува 29,3 км/сек (просечната е 29,8 км/сек, а најголемата е 30,3 км/сек). Веќе од задутре (6 јули), Земјата ќе „забрзува“ и постепено ќе ја намалува оддалеченоста од Сонцето се … Read entire article »

Filed under: Географски вести

Под површината на Титан лежи голем воден океан?

Под површината на Титан лежи голем воден океан?

1.07.2012 Вселенската сонда на НАСА, „Касини“ открила цврсти докази за постоење на подземен океан под ледената површина на Титан, најголемата месечина на Сатурн. Ова откритие го вбројува Титан меѓу неколкуте познати месечини во вселената во кои имаат подповршински води, како што се најголемата месечина на Јупитер, Европа и малата месечина на Сатрурн, Енцеладус. Доказите за постоењето на вода на Титан, сондата ги собираше помеѓу 2004 година и 2011 година кога шест пати поминала во близина на месечината … Read entire article »

Filed under: Вселена, Географски вести

Во четвртокот во 01 часот и 09 минути официјално почнува летото!

Во четвртокот во 01 часот и 09 минути официјално почнува летото!

19.06.2012 Во четвртокот, на 21 јуни, во 01 часот и 9 минути, на северната полутопка и во Република Македонија почнува летото. Поради поставеноста на Земјата кон Сонцето, на северната полутопка во четвртокот ќе биде најдолгиот ден во годината (летен солстициум), а на јужната пак, ќе биде најкраткиот ден. Така, Сонцето во Скопје ќе изгрее во 4 часот и 58 минути, а ќе зајде во 20 часот и 12 минути. Денот ќе трае цели 15 часа и 14 минути, а … Read entire article »

Filed under: Географски вести

Ќе се гради најголемиот радио телескоп во светот што ќе може да детектира далечни вонземски светови!

25.05.2012 Наскоро ќе започне изградбата на најголемиот и најсовремениот радио-телескоп во светот, способен да детектира дури и многу слаби сигнали на екстратерестричен живот во далечните предели на вселената. Изградбата на овој телескоп наречен „Square Kilometre Array“ или „SKA“ ќе чини околу 2 милијарди долари. Истиот ќе биде лоциран на три различни подрачја: Јужна Африка, Австралија и Нов Зеланд. Кога ќе биде завршен во 2024 година, телескопот ќе се состои од 3000 кружни „чинии“, секоја со пречник … Read entire article »

Filed under: Вселена, Географски вести

Првото приватно вселенско летало „SpaceX“ на пат до Меѓународната вселенска станица!

23.05.2012 Првиот приватен произведувач на ракети „SpaceX“ го лансираше вселенско летало Драгон со залихи за Меѓународната вселенска станица, оддалечена 390 км од Земјата. Ова е прв пат приватна компанија да пружа ваков вид на услуга, пишува Би-би-си, бидејќи ваквите мисии обично ги вршат капсулите кои им припаѓаат на владините астрономски агенции, како НАСА и ЕСА. Ракетата „Фалкон 9“, со капсула без екипаж, долга 54 метри, била лансирана од Кејп Канаверал на Флорида, во 8.44 по средноевропско … Read entire article »

Filed under: Вселена, Географски вести

Колкав е ризикот од удар на опасен астероид на Земјата?

Колкав е ризикот од удар на опасен астероид на Земјата?

17.05.2012 Во последно време, во медиумите се почесто се изнесуваат информации за можна опасност по Земјата од удар на астероид со помали или поголеми димензии. Исто така, често се појавуваат „загрижувачки вести“ дека на мало растојание (обично неколку десетици или стотици илјади км)   покрај Земјата поминал астероид со големина на „автомобил“, „автобус“ и слично. Оние кои ги изнесуваат таквите информации, освен бомбастичниот наслов, обично не навлегуваат во суштината, а тоа е колкав е вистинскиот ризик … Read entire article »

Filed under: На тема

Колку планети всушност има Сончевиот систем?

Колку планети всушност има Сончевиот систем?

14.05.2012 До пред неколку години бевме убедени дека нашиот Сончев систем има 9 планети и тоа: Меркур, Венера, Земја, Марс, Јупитер, Сатурн, Уран, Нептун и Плутон. При тоа, Меркур е најблиската планета до Сонцето (оддалечена околу 60 милиони км), а Плутон се сметаше за најдалечна планета (оддалечена од 5-6 милијарди км). Меѓутоа, во 2005 година астрономите открија нова „10-та“ планета слична, дури и поголема од Плутон, нарекувајќи ја Ерис. Само 2 месеци подоцна се откри уште … Read entire article »

Filed under: На тема

Овој викенд набљудувајте го прекрасниот метеорски рој Лириди

20.04.2012 Од 16-ти до 26-ти април на небото ќе може да се видат Лиридите. Лириди претставуваат покарактеристичен метеорски рој, а името го добиле според делот на небото каде се појавуваат – соѕвездието Лира во близина на најголемата ѕвезда Вега кој доминира во овој дел на небото. Причина за овој метеорски рој се остатоците од кометата Татчер (C/1861 G1) која поминала блиску до Земјата и со себе оставила огромен број ситни честички на кои Земјата наидува секоја … Read entire article »

Filed under: Географски вести

Advertisment ad adsense adlogger